Direkte tog mellem København, Berlin og Prag
Fredag den 8. maj kørte en ny direkte togforbindelse mellem København og Prag via Berlin for første gang.
Link til Kollektiv trafik forum
fvm 2026-05-07
Y-tog får nyt liv
Fire Y-tog, der har kørt på VLTJ mellem Vemb-Lemvig-Thyborøn er godt på vej til at få nye liv.

Kysten og Tangen i Lemvig - foto: OCMP
Et tog, Ym 14-Ys 14, er solgt til Gedser remise og dette tog skal køre sommerveterantog mellem Gedser og Nykøbing
Spillestedet 18b i Harboøre har købt et sæt, Ym 40-Ys 16, der indrettes som dels opholdsrum og restaurant,
Vejlby Ferie Parks tog, Ym 12-Ys 12, bliver til madpakke- og legerum, og det sidste tog bliver delt på to adresser.
VW & Retro Museum i Ulfborg skal den ene halvdel af toget "Heden", Ym 16. Der er hentet 24 meter skinner inklusive sveller i Tønder. Toget kommer til at stå ved siden af museets cafe. Det bliver bevaret, som det er, men med små, løse borde så folk kan sidde og få kaffe og kage eller måske vinsmagninger
De nsidste Y-tog-vogn, Ym 39, indrettes som mødelokale for Midtjyske Jernbaner på Lemvig Station.
ocmp/fvm 2026-04-26
Alvorlig ulykke på Gribskovbanen den 23. april
Der er torsdag morgen sket en voldsom togulykke, hvor to lokaltog er kørt sammen på Gribskovbanen mellem Hillerød og Gadevang i Nordsjælland.
Der er meldinger om 18 tilskadekomne, og heraf er fem personer i kritisk tilstand.
Link til pressemeddelse fra Lokaltog
fvm 2026-04-23
Nye tyverier af klokker ved overkørsler
Link til TVsyd
fvm 2026-04-20
Problemer med køreledninger på Sjælland den 14. april
Tirsdag den 14 april blev over 10.000 togpassagerer ramt af store forsinkelser og aflysninger, da køreledninger faldt ned to forskellige steder på Sjælland: først øst for Ringsted og senere på Københavns Hovedbanegård.

Banedanmark arbejdede onsdag fortsat på at få trafikken tilbage til normal, men årsagen til det omfattende togkaos er endnu ikke endeligt fastlagt. Jernbaneveteranen Kristian Madsen, der har arbejdet professionelt med jernbanen siden 1982 og bl.a. har været teknisk chef på Storebælts- og Øresundsforbindelsen, peger på tre mulige forklaringer.
Den første og mest sandsynlige mulighed knytter sig til en fejl i ophænget ved masten – de såkaldte hængere, som holder den strømførende kobberledning fast til bæretovene. Banedanmark har oplyst, at man om natten fandt en fejl netop ved fastgørelsen, og Madsen vurderer, at hængerne kan være blevet så gamle og sprøde, at de bør udskiftes. Han nævner samtidig, at dieselos fra dieseltog på ellers elektrificerede strækninger kan have været med til at forkorte levetiden, som han tidligere har set ved Storebæltsforbindelsen.
En anden mulighed er, at selve togene har udløst skaden via strømaftagerens kulbane – den del på taget, der er i direkte kontakt med køreledningen. Køreledningen hænger i zigzag for at undgå slid samme sted, men hvis zigzag-bevægelsen svigter, kan der opstå et hak i kulbanen. Bliver en ledning fanget i et sådant hak, kan den rives over, hvilket kan forklare, hvorfor Rejseplanen meldte om mange togsæt til værksteds-eftersyn. DSB har desuden oplyst, at omkring 30 togsæt fik ødelagt strømaftagere, hvilket gav færre tog på Sjælland dagen efter.
Den tredje teori handler om tætte knudepunkter som København, hvor et tog i et sporskifte skal “fange” den næste ledning. Hvis køreledningen her kommer ud af kurs og smutter ud over kanten af strømaftageren, kan toget fungere som en stor krog, der flår køreledninger ned på sin vej. Samlet set peger Madsen altså på enten slid i ophænget, fejl i togenes strømaftagere eller problemer i sporskifter som mulige forklaringer på hændelsen, mens Banedanmark fortsat undersøger forløbet.
toj/fvm 2026-04-19
Elektrificering Fredericia-Aarhus-Aalborg
Slutspurten for elektrificeringen af den Østjyske længdebane og strækningen videre til Aalborg Lufthavn er i gang. Medio april var alle bærende konstruktioner kommet på plads, bortset fra Aarhus H. Henover marts-april er der monteret K-ophæng og trukket køretråd på det meste af stationen, som det ses på disse billeder.
Endelig løsning på elektrificering på jernbanebroen over Limfjorden er endnu ikke valgt, da det har vist sig nødvendigt at regne mere detaljeret på broens konstruktion, for at sikre den nødvendige bæreevne af master og ledningsanlæg.
Forsyning af kørestrøm sker fra tre 150/25 kV transformerstationer, som alle er etableret og tilsluttet til kørelednings-anlægget. Der er tale om et AT-system, dvs. forsyning med 2x25 kV og nedtransformering undervejs med såkaldte autotransformere. Dermed kan afstanden mellem forsyningspunkterne forlænges betragtelig. Elforsyning kommer fra nærliggende Energinet transformerstationer via to sæt 150 kV jordkabler.
Alle foto: Finn Madsen
Der er endnu ikke sat dato på spændingssætning og testkørsler, men dette arbejde forventes at gå i gang til efteråret. Om det bliver muligt at køre med elektrisk materiel helt ind på Aarhus H inden årets udgang er også uvist, men eftersom DSB’s IC5-tog i forvejen er forsinket i leverance, er det realistiske scenarie nok nærmere foråret 2027.
fvm2026-04-17
København H skal renoveres
Aarsleff Rail skal modernisere Københavns Hovedbanegård
Opgaven med at fremtidssikre et af Danmarks vigtigste trafikknudepunkter vil finde sted, mens stationen fortsat er i fuld drift.
Aarsleff Rail A/S er tildelt kontrakten på modernisering af Københavns Hovedbanegård. Projektet gennemføres i et One Company-samarbejde med vores søsterselskab Wicotec Kirkebjerg A/S og markerer et af de mest komplekse stationsprojekter i Danmark i de kommende år, fortæller administrerende direktør i Aarsleff Rail Thomas Mollerup.
På Københavns Hovedbanegård ligger fokus særligt på en gennemgribende modernisering af den fredede bygning og flere af de tilstødende arealer. Det gælder blandt andet etablering af nye elevatorskakte og elevatorer, nedrivning og genopførelse af butikspavilloner på cirka 1.100 kvadratmeter samt omfattende forstærkning af haldækket. Dertil kommer udskiftning af cirka 2.100 kvadratmeter klinkebelægning og etablering af helt nye VVS-, ventilations-, CTS-, el- og sprinklerinstallationer.
Projektets kompleksitet skyldes ikke alene omfanget af de tekniske og bygningsmæssige indgreb, men også det faktum, at alle aktiviteter skal udføres i en fredet bygning med høje bevaringskrav. Samtidig er stationen i fuld drift, hvilket udfordrer logistikken, og vores arbejder skal koordineres med sporspærringer og kørestrømsafbrydelser.
“At modernisere Københavns Hovedbanegård, mens 100.000 kunder bruger stationen hver dag, stiller helt særlige krav til planlægning, sikkerhed og hensyn til den daglige drift. Vores erfaring med komplekse stationsprojekter ruster os godt til opgaven, som vi ser frem til at gennemføre i tæt samarbejde med DSB,” uddyber Thomas Mollerup.
Kontrakten er nu underskrevet, og projektorganisationen er etableret. De første forberedende arbejder igangsættes i foråret 2026, hvorefter moderniseringen gennemføres etapevist frem til efteråret 2028, så Københavns Hovedbanegård kan fungere i fuld drift gennem hele perioden og samtidig rustes til fremtidens krav til en moderne og tilgængelig hovedbanegård. Aarsleff Rail er tildelt opgaven efter en samlet vurdering af pris, bemanding og organisation samt løsning og gennemførelse. Kontraktens værdi udgør cirka 245 millioner kroner.
2026-04-14 fvm
Vissent træ blæste ud foran veterantog
Link til Folketidende
2026-04-12
Veteranjernbanen er populær blandt de store tv- og filmselskaber
Link til lieg her nu
fvm 2026-03-29
DJK generalforsamling 2026
Søndag den 22. marts 2026 kl. 12:30 afholdt Dansk Jernbane-Klub sin 66. ordinære generalforsamling på Folkehuset. Ankersgade 21, lokale 2, 8000, Århus C.
Forud for generalforsamlingen fortalte projektchef Helle Thambo om det kæmpe projekt Banedanmark er i gang med på Aarhus Hovedbanegård.
Projektet er opdelt i tre entrepriser. Projektet omfatter renovering af dæk på broer, nye broer og sænkning af broer. Der arbejdes med at skiftet 20 km spor, 33 nye sporskifter
3 perroner på 330 meter. 5 broer er involveret i projektet.
Så stort et projekt kan ikke undgå at give gener for omgivelserne og der er brugt meget tid på borgermøder og nabokaffe. Det har givet rimeligt ro i medierne om projektet og der har været en rå og usødet ærlig kommunikation.
Åben byggeplads gav omkring 900 besøgende og gav forståelse for projektets kompleksitet.

Du kan se Helle Thamboes oplæg her Power point fra banedanmark

Begge foto: Asger Christiansen
Der var til generalforsamlingen fremmødt 46 medlemmer. Generalforsamlingen indledtes ved en kort velkomsttale ved formanden Tommy O. Jensen, hvor efter generalforsamlingen gennemførtes efter den udsendte dagsorden.
Du kan se Power Point fra formanden ved generalforsamlingen her
Referat fra Generalforsamlingen
Referat fra konstiturering af bestyrelsen
toj/fvm 2026-04-17