Dansk Jernbane-Klub afholdt søndag den 6 april generalforsamling.
Der blev valgt ny formand idet Henrik Bang Jensen efter 13 år ønskede at træde tilbage fra formandsposten, men bliver i Hovedbestyrelsen. Hovedbestyrelsen konstituerede sig efter generalforsamlingen med Tommy O. Jensen som formand, Søren Bay som næstformand.
Den nye formand og den afgående formand
Noter fra generalforsamlingen. Officielt referat på hjemmesiden medio maj
Opsigelse af arkivlokalerne i Glostrup har fyldt meget i foreningen det sidste halve år. Bygningen hvor arkivet havde til huse i en kælder skal rives ned. Der har været brugt meget tid og kræfter på at finde et nyt lejemål til arkivet og det er nu end i et samlet lejemål for arkiv og DJK’s øvrige aktiviteter i Brøndbyvester i en rimelig central placering. Lejemålet er samlet ca 50.000 kr. dyrere årligt.
Arkivet er vokset gennem de sidste år fra en kælder til lokaler på 2 sal. Mange der sjældent kommer i DJK har hjulpet til med flygtningen. Stor tak til arbejdsholdet der flyttede arkivet og vi glæder os alle til at vise de nye lokaler. Der er stadig et stort arbejde med at pakke 700 flyttekasser ud. Flyttefirmaet Jonas har kørt 23 flyttelæs til de nye lokal og omkring 3000 hyldemeter er flytter. Flytteholdet havde en gennemsnitsalder på 72 år og har gjort en stor indsats.
Der udestår arbejde med at pakke Herlev ned inden 1. august og med hjælp udefra og egne ressourcer skal denne opgave løses, men det er dog en noget mindre opgave.
I Marslev går det fremad med installationer og et enkelt spor er lagt og materiel har kunnet flyttes til hallen og et lejemål opsiges. Med hjælp udefra skal der laves flere spor så mere materiel kan komme under tag.
Jernbanen er i 2024 udkommet 6 gange om året og M bladet 4 gange. Ved at samle bladene i 6 udsendelser har prisen for at udsende bladene kunne holdes stort set uændret selv om prisen steg kraftigt. Postnord har hidtil stået for omdelingen af bladet, men der skal have fundet en ny leverandør i 2026. Udsendelse af Jernbanen nr 1-2025 måtte desværre rykkes idet evt indkomne forslag der ønskes behandlet på generalforsamlingen skal offentliggøres i Jernbanen 6 uger før generalforsamlingen. Der arbejdes på at det alternativt er nok at indkomne forslag skal offentliggøres på hjemmesiden.
Medlemstallet er faldt lidt og er nu cirka 2300.
Det er blevet sværere at køre veterantog med det nye signalsystem. Flere baner er udfordret:
Museumsbanen, Veterantog Vest, My veterantog, Limfjordsbanen og Gedser remise har udfordringer for hele deres kørsel eller dele af kørslerne i 2025.
Klubben har fået 88.000kr. i bibliotekspenge i 2024 og der havde været underskud på regnskabet hvis ikke klubben havde fået arv. Jernbanebøger har haft et fald i omsætningen fra ca en million til omkring 600.000kr
Kontingent får 2026 blev vedtaget til 695 kr. for ordinære medlemmer og 395kr. for juniorer indtil 23 år
Henrik bang Jensen har valgt at stoppe som formand, som han har været i 13 år, men bliver i hovedbestyrelsen.
Svend Korsgaard har valgt at stoppe som kasserer men bliver i hovedbestyrelsen
Jesper Hansen har valgt at stoppe efter 12 år i Hovedbestyrelsen helt og der skal findes en ny sekretær
Lasse Toylsbjerg-Pedersen er nyvalgt med lem af hovedbestyrelsen
Det meste af den nye hovedbestyrelse.
Nyvalgt til hovedbestyrelsen var Lasse Toylsbjerg-Pedersen
Hovedbestyrelsen har konstituret sig således
- Formand Tommy O. Jensen
Næstformand Søren Bay
Kasserer Claus Dahl
Sekretær Keld Haandbæk
fvm tekst og foto: 2025-04-07